Ahjon mestaruuskilpailut

Artjärven Ahjon mestaruuskilpailut Vuorenmäen kentällä 20.08.2020 

T5 40m 1) Martta Juures 9.7, 2) Kerttu Räsänen 10.2, 3) Saimi Nurminen 10.6, 4) Saaga Tukonen 10.7, 5) Elsa Räsänen 27.8. 

P5 40m 1) Veikko Avelin 11.5. 

T5 Pituus 1) Martta Juures 1,43, 2) Saimi Nurminen 1,39, 3) Saaga Tukonen 1,38, 4) Kerttu Räsänen 1,34, 5) Elsa Räsänen 0,57. 

P5 Pituus 1) Veikko Avelin 1,43. 

T5 Pallonheitto 1) Martta Juures 8,34, 2) Kerttu Räsänen 7,08, 3) Saimi Nurminen 5,13, 4) Saaga Tukonen 4,83, 5) Elsa Räsänen 1,11. 

P5 Pallonheitto 1) Veikko Avelin 5,00. 

T7 60m 1) Pinta Marong 11.7. 

T7 Kuula 1) Pina Marong 2,79. 

T7 Pituus 1) Pinta Marong 2,36. 

T9 60m 1) Ilona Wirman 11.6, 2) Meeri Räsänen 11.8, 3) Hertta Isotalo 12.5, 4) Kiira Tukonen 13.5.  

P9 60m 1) Niilo Räsänen 10.7, 2) Erik Simola 12.3. 

T9 Pituus 1) Ilona Wirman 2,42, 2) Meeri Räsänen 2,01, 3) Hertta Isotalo 1,97, 4) Kiira Tukonen 1,82. 

P9 Pituus 1) Niilo Räsänen 2,97, 2) Erik Simola 1,94 

T9 Keihäs 1) Ilona Wirman 8,13, 2) Hertta Isotalo 6,13, 3) Kiira Tukonen 5,79, 4) Meeri Räsänen 5,46. 

P9 Keihäs 1) Niilo Räsänen 12,14, 2) Erik Simola 3,31 

T11 60m 1) Linnea Simola 10.6, 2) Lahja Pekko 10.8, 3) Heli Murtoniemi 11.5, 4) Siiri Juures 12.5. 

T11 Pituus 1) Lahja Pekko 2,87, 2) Linnea Simola 2,72, 3) Siiri Juures 2,34, 4) Heli Murtoniemi 2,33 

T11 Kiekko 1) Lahja Pekko 13,00, 2) Linnea Simola 12,51, 3) Heli Murtoniemi 10,66, 4) Siiri Juures 10,06. 

T13 100m 1) Helmi Pekko 15.3, 2) Iida Avelin 17.3, 3) Alexandra Simola 18.8 

P13 100m 1) Joni Törmänen 16.0, 2) Vilho Wirman 16.4, 3) Oskari Juures 16.9. 

T13 Pituus 1) Helmi Pekko 3,63, 2) Alexandra Simola 2,65, 3) Iida Avelin 2,52. 

P13 Pituus 1) Joni Törmänen 3,03, 2) Oskari Juures 2,99, 3) Vilho Wirman 2,94. 

T13 Keihäs 1) Helmi Pekko 14,90, 2) Enni Kääriäinen 11,41, 3) Alexandra Simola 9,90, 4) Iida Avelin 9,79. 

P13 Keihäs 1) Vilho Wirman 22,38, 2) Oskari Juures 21,29, 3) Joni Törmänen 15,44. 

P15 100m 1) Teemu Wirman 14,2. 

P15 Kiekko 1) Teemu Wirman 23,57. 

T17 100m 1) Sanni Rutila 15.4. 

T17 Korkeus 1) Sanni Rutila 130. 

T 17 Kiekko 1) Sanni Rutila 17,78. 

P17 100m 1) Onni Pekko 20.0 

M Yl kuula 1) Jani Räsänen 10,29 

N Yl kuula 1) Tiina Pekko 7,92, 2) Henna Holma 6,88, 3) Venla Avelin 6,66, 4) Kati Wirman 6,10. 

 

Kesän ahkerimmat ahjolaiset: 

1. sija: Oskari Juures, Erik Simola ja Linnea Simola 

2. sija: Aleksi Jaatinen ja Joni Törmänen 

3. sija: Siiri Juures ja Joel Törmänen